poniedziałek, 28 lipca 2014

„Perfekcyjna kobieta to suka” – Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine GirardTytuł: Perfekcyjna kobieta to suka
Autor:
Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine Girard
Rok wydania: 
2014
Wydawnictwo: 
Feeria
Liczba stron: 160


Zazwyczaj czytam książki smutne, druzgoczące, o problemach i najlepiej przy tym wszystkim jeszcze bez happy endu. Co mnie zatem podkusiło, żeby sięgnąć po pozycję o zgoła innej tematyce? Otóż już sam jej tytuł, chwytliwy i figlarny, obok którego ciężko było mi przejść obojętnie.

Książka ta, jak napis na jej okładce wskazuje, to „Poradnik przetrwania dla normalnych kobiet”, chociaż z typowym, poważnym poradnikiem ma ona jednak mało wspólnego. Mimo że zawiera sporo rad i zasad, teorii i kompleksów, a nawet wykresów i testów, należy podchodzić do nich wszystkich z wielkim przymrużeniem oka.

Szczerze powiedziawszy miałam przed tą książką pewne obawy. Zastanawiałam się czy nie napotkam w niej głupawego humoru, któremu bliżej będzie miana żałosności niż zabawności, jednakże moje obawy okazały się niesłuszne. Już od pierwszych stron książka sprawiła, że uśmiech wykwitł mi na twarzy i właściwie nie schodził z niej aż do końca lektury.

Może nie w każdym opisywanym przypadku, lecz na pewno w wielu z nich jesteśmy w stanie utożsamić się z normalnymi, nie perfekcyjnymi kobietami, śmiejąc się z komicznych zachowań, jakie same poczyniamy. W opozycji do postępowania niewiast nieidealnych mamy również przedstawione przykłady stylu życia pełnych sukcesów kobiet perfekcyjnych czyli suk, również obdarzone niemałą dawką humorystyczną.  

Dzięki książce dowiemy się między innymi, czy mamy gówniane życie, jakim cudem ludzie sprawiają, że wierzymy w ich fantastyczne życie, czy jesteśmy już „za stare na te głupoty”, jak bosko wychodzić na zdjęciach, jak zachować godność w stanie upojenia alkoholowego, a także wiele innych rzeczy.

Jeśli można mówić o minusach tej pozycji  to jest nim to, iż jest ona bardzo krótka i czyta się ją błyskawicznie. Chętnie spędziłabym dłuższy czas przy tej zabawnej lekturze, jednakże niestety nawet się nie obejrzałam, a już dobiegłam z nią końca.

Książka zawiera w sobie również pewien wartościowy przekaz. Zachęca do podchodzenia z dystansem do świata jak i samej siebie. Pokazuje, że życie innych mimo iż często wydaje się idealne, to tak naprawdę jest to tylko kwestia punktu widzenia i często wcale nie jest tak kolorowe, jak w to wierzymy. I wreszcie nawołuje do zatrzymania się w odwiecznym dążeniu ku perfekcji, zaakceptowania swojego życie takim, jakie jest i pokochania nieidealnej siebie.


„Perfekcyjna kobieta to suka” to krótka, lekka i przyjemna lektura z ogromną dawką humoru, wprost idealna na poprawę nastroju.

11 komentarzy:

 1. Tytuł jest rzeczywiście zachęcający. Jeśli będę miała okajzę to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten oryginalny poradnik już od dłuższego czasu mnie kusi, a chyba już najbardziej, wizja świetnego dowcipu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. hm, mam średnie uczucia co do poradników, ale nad zakupem tego, na pewno się zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jej, na początku, gdy usłyszałam o tej książce - powiedziałam nie. To nie dla mnie. Ja nie czytam poradników, ale coraz częstsze pozytywne recenzje tej publikacji, skłaniają mnie coraz bardziej, bym zmieniła zdanie. Coś musi być w ten pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja od dawna bywam suką, więc idealnie wpasowuję się w temat ;) poza tym lubię poradniki :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Też jak widziałam tę książkę w zapowiedziach to mówiłam, że to zdecydowanie nie dla mnie - ale na blogach spotykam same zachęcające recenzje tej książki. I o poczucie humoru które się w niej pojawia też przemawia na jej korzyść, Chyba kiedyś się na nią skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Naprawdę chwytliwy tytuł:) zanotuję sobie :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Krótka, raczej niezobowiązująca książka.
  Jakbym znalazła kiedyś czas - przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam okazję recenzować tę książkę jeszcze przed jej premierą. I choć nie czytuję poradników, to ten pochłonęłam, a towarzyszyły temu moje niepohamowane wybuchy śmiechu. Naprawdę polecam :)

  OdpowiedzUsuń