piątek, 1 lutego 2019

"Polskie morderczynie" - Katarzyna Bonda


Tytuł: Polskie morderczynie
Autor: Katarzyna Bonda
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 446"Polskie morderczynie" - tytuł szumny, przyciągający, a zarazem jedna z pierwszych książek poczytnej obecnie autorki kryminałów Katarzyny Bondy. Pomimo że z samym gatunkiem literackim dosłownie rozumianym ma raczej mało wspólnego, tak stanowi zbiór kilkunastu różnych opowieści kobiet, które faktycznych morderstw się dopuściły.

Książka powstała w wyniku rozmów autorki z więźniarkami i akt sądowych. Pisarka dała każdej z kobiet prawo wypowiedzi i przedstawienia własnej wizji sprawy. Na samym początku trzeba przyznać autorce, że pomysł na książkę był niezwykle trafny, ciekawy i wyszukany. Podobnie jak Katarzynę Bonda, mnie również zaciekawiło, co skłoniło opisane kobiety do morderstwa, jakie były ich motywy, czy zbrodnie były szczegółowo zaplanowane, czy może doszło do nich raczej spontanicznie... Toteż czym prędzej wzięłam się za czytanie.

Początkowo byłam zafascynowana tą książką i każdą historię czytałam z zapartym tchem. Z czasem jednak zaczęłam dostrzegać pewne analogie i dochodzić do wniosku, że historie te są dosyć schematyczne. Kobiety głównie zabijały na tle emocjonalnym, przede wszystkim mężczyzn, w większości swoich partnerów... 
Trochę rozczarowało mnie, że nie została ukazana żadna skomplikowana historia i przemyślane, długo opracowywane morderstwo. Z drugiej strony tłumaczę sobie, że moje podejście i oczekiwania wynikają pewnie z przyzwyczajenia do czytanych fikcyjnych, wymyślnych kryminałów.
Przechodząc do analizy, część morderstw dokonana została z nienawiścią i zwierzęcą wrogością, często pod wpływem kaprysu. Inne znowu powstały na skutek latami trwającej przemocy fizycznej i psychicznej. Te drugie często wywoływały współczucie i ciężko obarczać kobiety pełną winą za nie.

Nie trudno zauważyć, że prawie wszystkie morderczynie wywodziły się z rodzin patologicznych bądź też w późniejszych latach wchodziły w otoczenie alkoholizmu, narkomani, przemocy.

Podsumowując, "Polskie morderczynie" to interesująca pozycja, w którą warto się zagłębić. Stanowi swego rodzaju studium psychologiczne, przybliżające motywy morderczyń. Trochę rozczarowuje jednak schematycznością.

2 komentarze: