niedziela, 28 maja 2017

"Szopka" - Zośka Papużanka


Tytuł: Szopka
Autor: Zośka Papużanka
Rok wydania: 
2014
Wydawnictwo:
Świat Książki
Liczba stron: 208Młoda kobieta z małym dzieckiem pewnego dnia zostaje wdową. Wraca do domu rodzinnego, ale tam nie jest wcale miło powitana, a rodzice traktują ją jak problem. Wredna, szczera aż do bólu, wiecznie niezadowolona kobieta z małym dzieckiem znajduje sobie jednak mężczyznę, za którego postanawia wyjść za mąż. I nie jest to z pewnością małżeństwo z miłości. Wkrótce na świat przychodzi kolejne dziecko i tym to sposobem bohaterowie stają się pełną, 4-osobową rodziną... i wtedy też zaczyna się cała "zabawa" zwana życiem.

Żona dzień w dzień gnębi męża za wszystkie nieszczęścia świata. Tłamszony mąż stara się jak najmniej przebywać w domu. Maciuś przeklina, przezywa i terroryzuje swoją siostrę. A najmłodsza Wanda zastraszana na każdym kroku, boi się zająć w domu jakiekolwiek stanowisko. Tak mniej więcej przedstawia się sytuacja rodziny, gdzie każdy wchodzi w swoją rolę i nie wychodzi z niej przez kilkadziesiąt lat przestawionych na łamach tej książki.

"Szopki" nie czyta się dobrze czy lekko. To książka, która razi językiem, przekleństwami, niskim poziomem wypowiedzi. Ale przede wszystkim brakiem poszanowania drugiej osoby i ogólnie pojętą krzywdą, jaką bohaterowie wyrządzają sobie nawzajem. Rodzina powinna być symbolem wsparcia i miłości, ale akurat w tej książce ukazana jest niczym skupisko toksycznych relacji, których nikt nie chce ukrócić.

Podczas czytania przez cały czas miałam wrażenie, że z czymś mi się ta książka kojarzy. I owszem, "Gnój" Wojciecha Kuczoka napisany jest w podobnym stylu pod względem zarówno języka jak i fabuły. Z tym że o ile w książce autora całość robi na czytelniku niemałe wrażenie, tak "Szopka" Papużanki w ogólnym rozrachunku budziła we mnie raczej obrzydzenie, niechęć, irytację oraz niesmak. W "Gnoju" można było liczyć również na wątki psychologiczne warte zastanowienia. Tutaj szczerze mówiąc, nawet nie chciałabym się w nic zagłębiać, bo postaci (w szczególności żona) doprowadzały mnie do szału. Jej wiecznego marudzenia, nękania niewinnego męża, a wychwalania pod niebiosa i litowanie się nad permanentnie bezrobotnym, uzależnionym od alkoholu, 50-letnim synem nie dało się znieść.

"Szopka" to ewidentnie lektura, której nie polecam, no chyba że ktoś ma ochotę podnieść sobie ciśnienie. Co prawda można ją docenić za oryginalność. Niemniej jednak mnie czytanie jej wymęczyło, zajęło sporo czasu i generalnie nie zrobiło dobrego wrażenia.

10 komentarzy:

 1. Kurcze, a chciałam ją przeczytać, ale chyba się wstrzymam na razie.

  OdpowiedzUsuń
 2. jak się człek męczy w czytaniu to po co czytać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. No cóż, dobrze, że ostrzegasz przed tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Autorkę kojarzę, ale to chyba jeszcze z lat młodości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie w każdej rodzinie pojawia się sielska atmosfera, więc mojego ciśnienia to akurat nie podniosło. Mnie bardziej wkurzały dialogi zlane w jeden, brak znaków przestankowych czy skakanie po wątkach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że książka nie spełniła pokładanych w niej nadziei, czasami tak bywa, przez to lepiej doceniamy inne propozycje czytelnicze. ;)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę omijać szerokim łukiem, dobrze że o niej napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zdecydowanie nie dla mnie, gdyż przybierałam się do "Gnoja" i już po kliku stronach tak mnie zraziła ta książka, że musiałam ją porzucić.
  Temat takich relacji jest niezwykle trudny i za bardzo angażuje czytelnika. Aż za bardzo, chciałoby się potrząsnąć bohaterami, żeby się ogarnęli :(
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To chyba i ja podziękuję - ostatnio mam bardzo mało czasu na czytanie, a jak już do jakieś lektury zasiądę to chcę przy niej odprężyć, a nie męczyć.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak czytam o czym jest ta książka, to już wiem, że rzuciłabym ją w kąt po 5 minutach. Nie lubię takich negatywnych kobiet, które mają pretensję do całego świata.

  OdpowiedzUsuń