poniedziałek, 29 sierpnia 2016

"Trafny wybór" - J.K. Rowling


Tytuł: Trafny wybór
Autor: J.K. Rowling
Rok wydania: 
2012
Wydawnictwo: 
Znak
Liczba stron: 512


Barry Fairbrother - szanowany członek rady miejskiej umiera, co budzi szok i żal wśród mieszkańców małego Pagford. Kto będzie odpowiednią osobą, żeby zająć jego wakat? Swoje kandydatury zgłasza trzech mieszkańców, jednak komuś najwyraźniej się to nie podoba, bo zaczyna anonimowo ujawniać wstydliwe tajemnice z życia kandydatów.
Jednocześnie śmierć Barry'ego powoduje początek wojny w Pagford. Bogaci kłócą się z biednymi, nastolatki z rodzicami, dzieci z innymi dziećmi, żony z mężami a nauczyciele z uczniami. Każdy spór zbiera coraz to większe żniwo. Co musi się wydarzyć, by bohaterowie przestali rzucać sobie kłody pod nogi? A może kłótniom nigdy nie będzie końca?

Pagford to typowe małe miasteczko, w którym każdy zna każdego i wystarczy tylko przejść pod czyimś oknem, by stać się obiektem miejscowych plotek. Jest to także zbiorowisko ludzi z różnych środowisk, o różnych poglądach i osobowościach.

Mamy do czynienia z rodziną z patologii, w której matka jest narkomanką, a dzieci klnące i wykazujące agresję pozostawione są sobie w samopas. Dla kontrastu mamy też rodzinę biznesmenów, w której wnuczki posłane są do prywatnej szkoły z internatem, a kobiety jeśli pracują to wyłącznie dla własnego kaprysu, a większość czasu poświęcają na błahostki.
Mamy nastolatków pewnych siebie, zadziornych, pyskatych i aroganckich. Ale znajdą się i ciche, zakompleksione, niepozorne osobistości z problemami.
Tuż obok ciepłych, wyrozumiałych i kochających rodziców, są też tyrani szukający byle pretekstu, by tylko wyżyć się na własnych dzieciach.
Każdy rozdział skupia się na innej postaci i mimo że jest ich spora liczba, wszyscy bohaterowie są wyraziści i posiadają charakterystyczne dla siebie zestawy cech.

Fabuła książki toczy się powoli, bez nieoczekiwanych zwrotów akcji. Początkowo wydaje się monotonna, jednak im bliżej poznajemy historie mieszkańców Pagford, tym powieść wydaje się ciekawsza i coraz bardziej wciąga.

Z biegiem czasu książka robi się coraz bardziej groteskowa, a postaci i wydarzenia ukazywane są w krzywym zwierciadle. To świetny zabieg, który bawi czytelnika, a równocześnie skłania do przemyśleń odnośnie psychiki bohaterów i relacji międzyludzkich.

"Trafny wybór" to interesująca książka o małomiasteczkowym klimacie. Może nie rzuca na kolana i nie robi takiej furory jak znana seria autorki, jednak ze względu na karykaturalny sposób ukazania życia mieszkańców małej mieściny warta jest swojej uwagi. Raczej nie zadowoli zwolenników szybkiej akcji i ogromnych wrażeń, jednak ci którzy miło i bez wypieków na twarzy chcą spędzić wolny czas, będą jak najbardziej zadowoleni.

14 komentarzy:

 1. Miałam kiedyś, ale dałam znajomej... Może wrócę kiedyś do pomysłu przeczytania tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w domu, ale jeszcze jej nie czytałam. Wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę książkę jakiś czas temu i pamiętam, że zrobiła na mnie wrażenie - szczególnie zakończenie. To prawda, że nie jest to pozycja dla osób, które lubią szybką akcję, ale książka sama w sobie jest naprawdę godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawdę mówiąc niespecjalnie przypadła mi do gustu. Właściwie byłam dosyć rozczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. oj ile minęło od premiery ;) Rowling to nie moja bajka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Małomiasteczkowa klimaty są mi znane, więc pewnie się w tej książce bez problemu odnajdę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz chętniej skłaniam się do sięgnięcia po tę książkę, tym bardziej, że te elementy psychologiczne mocno mnie ciekawią. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pewnie z czasem zapoznam się również z tą pozycją autorki, na razie jestem oczarowana serią o Cormoranie, a HP zostawiam sobie na później, podobnie jak i ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. HP moim zdaniem też nie robi furory, jeśli obiektywnie się na niego spojrzy ;D Ale to nie znaczy, że po to nie sięgnęłabym z ciekawości.
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i specjalnie mnie nie uwiodła :)
  pozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. nie czytałam. dla mnie to autorka li serii o HP;p

  OdpowiedzUsuń
 12. J. K. Rwling już zawsze będzie kojarzyć mi się z Potterem. Chcę od niego zacząć przygodę z jej twórczością, a potem popłynę dalej. Myślę, że i na tę książkę przyjdzie kiedyś czas :)
  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń