wtorek, 7 czerwca 2016

"Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem" - Christopher Macht


Tytuł: Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem
Autor: Christopher Macht
Rok wydania: 
2016
Wydawnictwo: 
Bellona
Liczba stron: 250


Nienawidził Żydów i miał misję, by ich wszystkich unicestwić... Po tym opisie każdy wie o kogo chodzi, jednak nie każdy wie, że wśród tej znienawidzonej nacji istnieli nieliczni noszący nadane przez Hitlera miano "szlachetnych Żydów". Wśród nich był Eduard Bloch - były lekarz matki kanclerza Rzeszy. W kwietniu 1945 r., niedługo przed swoją śmiercią, Hitler wezwał Żyda do swojej siedziby, aby spełnić jego życzenie. Otóż Bloch zawsze marzył o napisaniu książki, a Fuhrer wspaniałomyślnie postanowił mu w tym dopomóc. Pod dwoma jednak warunkami. Miała ona traktować o życiu Hitlera i miała zostać opublikowana dopiero po śmierci wodza. Jak się można domyślić, oferta ta była oczywiście tzw. "propozycją nie do odrzucenia".

Eduard Bloch zmarł zaledwie w miesiąc po śmierci Hitlera, tym samym nie wydając obiecanej książki. Po wielu latach jednak Christopher Macht - Niemiec o polskich korzeniach odnalazł zapiski Blocha i postanowił się nimi posłużyć. Parę dobrych lat zajęło mu wgłębianie się w tematykę II wojny światowej, docieranie do źródeł historycznych i praca z psychologami pomagającymi mu zwizualizować sylwetkę byłego wodza Niemiec, by ostatecznie wydać książkę o charakterze wywiadu-rzeki.

Książka ta podzielona jest na rozdziały, z których każdy opowiada o innym obszarze życia Hitlera. Chronologicznie zaczynamy oczywiście od jego dzieciństwa, by przejść do uczestnictwa w wojsku, początkach władzy, teorii nazizmu, wydania książki "Mein Kampf", jego kobiet, po kontakty z jasnowidzem i ostatecznie jego śmierć.

"-Jakie w takim razie dowcipy pana bawią?
- Żydowskie, jak najbardziej.
- Ulubiony kawał?
- Zdecydowanie żart o tym, że gdybym dostał rachunek za gaz, to musiałbym się powiesić!"

"Spowiedź Hitlera..." jest fikcją literacką, opartą na autentycznych dokumentach, co ma swoje dobre i złe strony. W przeciwieństwie do pozycji dokumentalnych, napisana jest lekkim piórem, nie nuży i czyta się ją bardzo szybko. Prawie cała książka ma formę dialogu, w którym wypowiedzi lekarza zostały zaznaczone pogrubioną czcionką, co dodatkowo ułatwia czytanie. Z drugiej strony do każdej co dziwniejszej wypowiedzi odnosiłam się z pewną dozą wątpliwości, zastanawiając się, czy taka sytuacja rzeczywiście mogła mieć miejsce. Co prawda autor zapewniał, że postarał się opisać wszystko jak najbardziej zgodnie z rzeczywistością, a gdy miał jakiekolwiek wątpliwości, usuwał dane fragmenty. Mimo to kwestia wiary czy jej braku w urywki rozmów między Blochiem a Hitlerem pozostaje wyłącznie w gestii czytelnika.
W książce znajdziemy wiele intrygujących ciekawostek na temat życia Hitlera i jego polityki. Wiedzieliście na przykład, że pierwsze obozy koncentracyjne powstały na długo przed II wojną światową? Słyszeliście o dziwacznych upodobaniach seksualnych Fuhrera? Wiecie, że Hitler spotykał się z jasnowidzami i należał do organizacji okultystycznej? Te i inne ciekawe informacje pochodzą właśnie z tej książki.

Rozmowa mężczyzn urozmaicona jest różnorakimi przerywnikami w postaci zdjęć, obrazów namalowanych przez Hitlera, jego wierszy, listów, wykresów, zestawień, a także wycinków tekstów pochodzących z innych źródeł.

To pozycja niezwykle ciekawa, która w pigułce przybliża życie najsłynniejszego z dyktatorów. Nie zagłębia się w szczegóły, jednak przytacza różne interesujące informacje, których próżno szukać w innych książkach. Czyta się ją bardzo szybko i jak najbardziej zasługuje na uwagę.

18 komentarzy:

 1. Z opisu wynikać, że autor poświęcił bardzo wiele czasu na napisanie tej książki. Osobiście nie skorzystam z tej pozycji ale z chęcią polecę go znajomemu miłośnikowi takiej tematyki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. II wojna światowa bardzo mnie interesuje, więc jest to pozycja, którą chętnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 3. Też się zastanawiam, ile w tej pozycji prawdy a ile fikcji. Sam termin "szlachetny żyd" z ust Fuhrera zapewne padał, w końcu autor książki bazowal na dokumentach. Ciekawa jestem tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli lekko się ją czyta to coś zdecydowanie dla mnie. Tym bardziej, że temat ciekawy i kontrowersyjny

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm...Lubię takie klimaty, więc z chęcią przeczytałabym tę książkę, nawet z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki, które opisują kontrowersyjne tematy :) a tutaj już sam tytuł jest kontrowersyjny i to dość mocno :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę czytać. Książka już czeka na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze mnie ciekawiło, dlaczego wielcy dyktatorzy byli tacy okrutni. Co spowodowało, że ze słodkiego dzieciaka wyrośli na okrutnych tyranów. Gdyby znaleźć odpowiedź na to pytanie moglibyśmy na stałe pożegnać takiego typu ludzi! Oglądałam kiedyś film o Hitlerze i niektóre fakty bardzo mnie zdziwiły np. jego relacje z kobietami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa tej książki. Nie jest kontrowersyjna, a można z niej wynieść dużą lekcję. Kontrowersyjny temat, to coś co lubię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią bym przeczytała, mimo iż nie jestem fanką II wojny światowej

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że w takiej lekkiej formie mogłabym przychylić się do przeczytania tej lektury. Z pewnością temat intryguje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka naprawdę mnie zainteresowała i na pewno się za nią rozejrzę. Lubię od czas do czasu sięgać po taką tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę koniecznie przeczytać! Ponieważ interesuje się tym okresem w dziejach świata na pewno zapoznam się z tą pozycją, bo już sam tytuł niezwykle mnie intryguje! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Akurat taką książkę chętnie poczytam! interesuję się latami, kiedy to właśnie Hitler "rządził" światem...
  pozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawe, ale chciałabym mieć pewność, że opisane historie czy wydarzenia rzeczywiście są autentyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 16. bardzo ciekawe, szkoda, że fikcja literacka, chciałoby się przeczytać jednak coś, w co można w pełni wierzyć i brać za fakt

  OdpowiedzUsuń
 17. Mysle ze to nie fikcja hitler by na to nie poszedl i nie pozwolil aby ktos sfikcjowal
  jego wywiad z tym Blochem

  OdpowiedzUsuń