czwartek, 21 kwietnia 2016

"Skazana na życie" - Anna Langfus
Tytuł: Skazana na życie
Autor: Anna Langfus
Rok wydania: 
2008
Wydawnictwo: 
Prószyński i S-ka
Liczba stron: 272
XX wiek, początek II wojny światowej. Anna Langfus to młoda Żydówka, która niedawno wyszła za mąż. Żyje w getcie, gdzie z dnia na dzień jest coraz niebezpieczniej i tylko karty pracy chronią Żydów przed śmiercią. W końcu nadchodzi dzień, gdy wraz z częścią rodziny ucieka za mur. Szantażowani rozdzielają się i w strachu i o głodzie próbują znaleźć miejsce dla siebie. Anna uwięziona przez gestapo, widzi śmierć swojego męża. Trafia do więzienia, gdzie po wyroku skazania na śmierć przy ciężkiej pracy oczekuje końca swojego żywota. Ale ten nie nadchodzi, załamując dziewczynę i odbierając jej wszelką nadzieję, nawet tę na śmierć.

"Skazana na życie" to nie do końca dosłowna autobiografia autorki, ale książka napisana na faktach. Opowiada historię młodej, dość rozpieszczonej, pochodzącej z dobrego domu dziewczyny, studiującej, z mężem u boku i z perspektywą przejęcia fabryki przemysłowej rodziców. Jednak ta sielankowa wizja traci na wartości wraz z pierwszymi strzałami padającymi z niemieckich rewolwerów i koniecznością ukrywania się w domu. A jedynym uczuciem jakie ją przepełnia jest strach.

Pierwsze strony książki niestety nie należą do zbyt ciekawych, jednak już po ucieczce z getta dzieje się coraz więcej, a wraz ze wzrostem niebezpieczeństwa, rośnie ciekawość odnośnie dalszych losów Anny i jej męża Jakuba.

To książka która pokazuje, że nie tylko Niemcy byli tymi złymi, ale również wśród Polaków zdarzały się postawy szmalcowników, wyłudzających od Żydów niemałe pieniądze. Także w więzieniu kobiety zamiast pomagać sobie w niedoli, dogryzały sobie nawzajem i wykorzystywały inne.

"Skazana na życie" to nie typowa książka, w której Żydzi trafiają do obozów koncentracyjnych, by przymierać głodem, wykonywać katorżnicze ćwiczenia i być zdanym na łaskę nazistów. To książka o permanentnym uciekaniu Żydówki, ukrywaniu się po domach, lasach, w wiecznym lęku poszukiwaniu miejsca na schronienie.

Sama główna bohaterka skutecznie mnie irytowała. Miałam wrażenie, że wiecznie, już od samego początku uważała się za lepszą od innych. Jeśli ktoś troszczył się o nią i chciał, by trzymali się razem, tą nie obchodziło to, ignorowała tę osobę i oddalała się, przekonana, że świetnie poradzi sobie sama. Jakimś dziwnym trafem zawsze jej się udawało, ale przez to jej zachowanie czasem aż "chciałam", by dano jej nauczkę.

"Skazana na życie" to smutna historia osadzona w czasach II wojny światowej. Pokazuje ciemniejszą stronę ludzkiej natury, gdzie zamiast sobie pomagać, poszukiwano sposobów na wzbogacenie się kosztem innych. Pobudzająca do refleksji nad przeszłością.

14 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale lubię takie klimaty... Fabuła jest bardzo ciekawa i dlatego chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka trafia w mój gust :) Coś innego, powiew świeżości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie mnie poruszają takie historie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie także i często płaczę na nich...

   Usuń
 4. Ostatnio ten tytuł mi mignął, wydaje mi się, że u Ciebie (jakiś stosik?) i zapisałam już sobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taak, ostatnio wystąpiła ta książka w stosiku, więc zapewne u mnie :)

   Usuń
  2. Dokładnie o tym samym pomyślałam, w takim razie zagadka rozwiązana ;)

   Muszę przyznać, że książka wydaje się naprawdę fascynującą pozycją, zupełnie jakby pokazywano prześladowanie Żydów inaczej niż większość tekstów kultury. Ciekawa jestem jak zakończyła się historia Anny, chyba będę musiała sięgnąć i sama się przekonać :)

   Usuń
 5. We mnie taka książka wzbudziłaby na pewno mnóstwo refleksji. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również nie słyszałam o tej książce, ale przekonuje mnie do niej to, ze akcja jest osadzona w czasie drugiej wojny światowej. Jestem ciekawa jak został przedstawiony świat i czy mi się to spodoba :)
  Pozdrawiam Justyna z książko, miłości moja

  OdpowiedzUsuń
 7. bym mi było smutno podczas tej lektury...

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię od czasu do czasu sięgnąć po taką tematykę, mimo iż często napawa mnie smutkiem. Tytuł już sobie zapisałam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię książki, których akcja osadzona jest w czasach II wojny światowej, jednak ta powieść w jakiś sposób zniechęca mnie do siebie :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesuje się bardzo tym konkretnym okresem w dziejach świata, więc pewnie prędzej czy później książka wpadnie w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki osadzone w tych bardziej współczesnych fragmentach historii, więc będą ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń