piątek, 30 października 2015

"Alkoholicy wysokofunkcjonujący z perspektywy profesjonalnej i osobistej" - Sarah Allen Benton

Tytuł: Alkoholicy wysokofunkcjonujący z perspektywy profesjonalnej i osobistej
Autor: Sarah Allen Benton
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 450

Kiedy słyszymy hasło "alkoholik" przed oczami wyrasta nam obraz zarośniętego, zaniedbanego mężczyzny, z opuchniętą twarzą, w podartych, wybrudzonych ubraniach, leżącego gdzieś na ulicy. Zwykle wyobrażamy sobie alkoholików jako ludzi słabych, uciekających od problemów, nieporadnych życiowo, stroniących od pracy. Jednak czy tylko takie osoby można określać tym mianem?

Kiedyś usłyszałam, że duży procent biznesmenów to alkoholicy. Wtedy nie chciało to do mnie dotrzeć. No bo jak to? Osoby zaradne, potrafiące stworzyć coś z niczego i zarobić na tym grube pieniądze mogłyby sobie nie radzić z tak zdawać by się mogło prozaicznym problemem? Myślę, że nie tylko mnie ciężko było połączyć biznesmena-alkoholika z tym ze stereotypów.


Sarah Allen Benton w swojej książce skupia się na tej niestereotypowej grupie alkoholików tzw. alkoholików wysokofunkcjonujących. Wśród nich są lekarze, prawnicy, menedżerowie, finansiści. Ludzie z sukcesami na kontach, osiągający szczyty karier zawodowych. Im samym jak i ich otoczeniu ciężko jest przyznać się do choroby, bo porównują się do tych z marginesu społeczeństwa i nie widzą podobieństwa.
Początkowo myślałam, że w książce znajdę relację z życia autorki, która sama jest alkoholiczką, więc gdy już od pierwszych stron natknęłam się na natłok statystyk i wyników badań, byłam zdziwiona i lekko rozczarowana, jednak niepotrzebnie.

Książka rzeczywiście zawiera wiele analiz badań i raportów. Dzieli się na kilka części rozpoczynające się od przyczyn i początków popadania w alkoholizm, przez funkcjonowanie w jego towarzystwie, po upadki, leczenia, a także nawroty. Badania poparte są jednak wieloma przykładami ludzi i, co najważniejsze, samymi refleksjami autorki. Sarah Allen Benton od wielu lat pisała pamiętnik, który otwierała zawsze, gdy dopadał ją niepokój w związku ze spożywaniem przez nią alkoholu, którego fragmenty a także wspomnienia autorki z czasów alkoholizmu i leczenia są wplątane w książkę.

"Alkoholicy wysokofunkcjonujący..." to książka nietypowa, bo tycząca się tematu ludzi uzależnionych od alkoholu na wysokich szczeblach kariery. Pozycji tego typu na rynku można znaleźć niewiele a szkoda, bo poruszana tematyka jest bardzo ważna i nacisk na nią z pewnością otworzyłby oczy wielu ludziom, tłumaczącym sobie, że po alkohol sięgają wyłącznie po to "by odreagować", a tak naprawdę mają nad nim pełną kontrolę. To książka nietypowa także ze względu na swoją formę. Pozycja Benton to nie tylko historia alkoholiczki, jakich wiele, ale to także zbiór profesjonalnej wiedzy specjalistów, poparty licznymi badaniami. Autorka musiała poświęcić sporo czasu na zgromadzenie informacji, o czym może świadczyć kilkudziesięciostronicowe zestawienie przypisów bibliograficznych.
Myślę, że książka szczególnie skierowana jest do osób, które ze względu na swój status i powodzenie w życiu, poddają w wątpliwość możliwość bycia uzależnionym. Dzięki tej pozycji będą mogli utożsamić się z postaciami występującymi w książce i zrozumieć, że nie są ze swoim problemem osamotnieni. Książka wskazuje na rozwiązania w sprawie alkoholizmu, a także zawiera testy, dzięki którym można sprawdzić, czy trzeba zacząć się martwić potencjalnym problemem.

Ciekawa i oryginalna, przeplatająca teksty profesjonalne z osobistymi refleksjami, jedna z pierwszych książek traktujących o alkoholikach wysokofunkcjonujących. Warta zgłębienia tematu i poszerzenia swej wiedzy.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Feeria.
Książka dostępna w salonach Empik.

13 komentarzy:

 1. recenzja ciekawa, ale opisywana książka nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. haha to już powiedzenie stare jak świat że najlepiej biznesy robi sie po %

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że takie książki powstają. Problem alkoholizmu dotyczy bowiem nie tylko osób z patologicznych rodzin. Z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle interesująca pozycja. Na pewno się za nią rozejrzę :)
  Jeszcze nie czytałam żadnej książki o podobnej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesujące, choc ten temat nie jest dla mnie nowy. Jestem jej ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. no no książka dosyć oryginalna ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat bardzo ciekawy, nie spotkałam się jeszcze z podobną książką :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 8. Im wyższy szczebel tym więcej piją :/. Chociaż w kropo Warszawie to alkohol to najmniejszy problem :/. Narkotyki potrafią być na pożądku dziennym.

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tej książce. Dobrze, że nakreśla problem z którym boryka się wiele osób.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wolałabym raczej coś obyczajowego. Znam kilku alkoholików funkcyjnych z korpo. Wspaniali ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety...znany problem :( Osoby wysoko postawione ze względu na ogromny stres są szczególnie narażone na nadmierne picie, dwa alkohol jest niemal na każdym spotkaniu, łatwo można się uzależnić

  OdpowiedzUsuń
 12. Temat ciekawy, a problem niestety wszechobecny. Dobrze, że powstają takie książki. Każdy powinień po taką sięgnąć ku przestrodze.

  Pozdrawiam i zapraszma na nową recenzję ;)
  www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ale to bardzo dobra książka. To co najważniejsze, pokazuje że alkoholizm to nie tylko "menele" spod budki ale także ludzie których codziennie mijamy, a czasem od nich zależy jakaś część naszego życia (kierownicy, lekarze, prawnicy)
  Wyczerpująca recenzja książki dostępna jest również tu:
  http://moznaprzeczytac.pl/alkoholicy-wysokofunkcjonujacy-z-perspektywy-profesjonalnej-i-osobistej-benton-sarah-allen/

  OdpowiedzUsuń